Jízda ve zbroji

Přestože se zde nedá mluvit až tak uplně o akci ve smyslu účasti na nějaké kulturní události, přesto považuji současný vývoj svýh jezdeckých snah za hodný sdílení. Od ledna tohoto roku (2015) paní Iva Kosťunová z Prácheňské jízdárny Black Rock Ranch usoudila, že jsem již připravený na samostatné vyjíždky, což povařuji za vrchol své dosavadní jezdecké 'kariéry', a navíc je tak laskavá, že mě nechává trénovat jízdu v bojovém odění. Začal jsem s odlehčenou verzí a postupně budu přidávat. Posledně jsem vyrazil už v helmě a zkoušel jsem pár délek i se sklopeným hledím. Musím tedy říci, že je to velmi zajímavé, jak vítr proudí a hvízdá v průzorech a průduchách. Nutno však dodat, že jízda s takto omezeným výhledem je natolik jiná a náročnější, že budu takhle muset asi najezdit ještě dost hodin, než si zvyknu.

JizdaJizda

V sedle a ve zbroji

HMB sezóna 2015

Letos se konala pouze dvě kola eliminačních turnajů pro BOTN 2015. Ačkoli se toto mistrovství světa asociace HMBIA bude konat v Praze, z MFC Neuklingstein se z osobních důvodů členů nepodařilo nasadit více než jednoho fightera a to mě. Nastoupil jsem v obou kolech tentokrát pod záštitou třetího týmu SKSKB Praha - Umpalumpové. V prvním kole jsme i přes nemoc poloviny týmu skončili s dvěma eliminačními body na bramborovém místě a ve druhém kole, které proběhlo v rámci mezinárodního turnaje PRague Falchion, kde nastoupilo 16 týmů z více než 10 zemí skončili na celkovém 9. místě, poraženi bronzovým týmem UK2 z Velké Británie a oproti loňsku překvapivě silným týmem Zitadelle z Německa. Osobně pro mě bylo milé vyhrát nad polským týmem Silesian Raubritter. Po obou kolech bude pro nadcházející májové MS v Praze v kategorii 5vs5 reprezentovat Českou republiku tým pražských Trollů jako ČR1, tým MFC Vysočina jako ČR2 a Umpalumpové jako tým ČR3. Dle možností nastoupím možná i v kategorii 21vs21.

Umpalumpové

Umpalumpové (foto: Fanklub České korouhve)

Fight

Klinštejn za Umpalumpy! (foto: Jan Hodr)

Karlovská Sbierz 2014

Koncem srpna roku 2014 se ve Skalanech poblíž Turnova konalo tradiční každoroční setkání projektu Doba Karlova a jejich hostů - Karlovská Sbierz. S paní a naším prvorozeným synkem jsme vykonali tentokrát spíše jen zdvořilostní návštěvu, s ohledem na věk mladého pána.

Sbierz

První akce mladého pána (foto: Los Pedros)

Turneringen om Den Gyldne Lænke - Middelaldercentret 2014

Na přelomu července a srpna 2014 jsme se s kolegou Rolandem opět vypravili do malebného skanzenu Middelaldercentret v Nyköbingu, kde se konal velkolepý turnaj Turneringen om Den Gyldne Lænke (Turnaj o zlatý řetěz) v režii Arneho Koetse. Tři dny po sobě se utkalo 6 rytířů z 5 zemí světa v tjostu a v meleé. My s Rolandem jsme se zúčastnili jako jedni z mnoha členů pozemního osazenstva. Byla to vskutku velkolepá podívaná a zejména meleé mě překvapilo svou diváckou záživností. Inu, bylo to to nejlepší, co lze v oboru středověkého reenactmentu s koňmi na světě vidět a rozhodně to u mě přispělo ke zvýšení zájmu o XV. století.

Nástup

Nástup rytířů (photo kind courtesy of Svend Erik Winterfeldt)

Melee

Meleé (photo kind courtesy of Svend Erik Winterfeldt)

HMB sezóna 2014

V roce 2014 jsme se spolu s Jakubem 'Palcátem' Adamem zúčastnili v barvách týmů pražského klubu SKSKB Praha eliminačních turnajů v Praze a v Heralticích. V rámci pražského turnaje jsem svou skromnou měrou přispěl ke stříbrné bozici pražskému týmu 1 - Trolům, když nás porazil pouze tým dorazivší z Polska a z heraltického kola jsme si s Jakubem přivezli též medaile, když se Trolové umístili první a pražská dvojka na třetím místě. MFC Neuklingstein tak má, ač jen formou externího působení v pražském klubu, na kontě již všechny tři drahé kovy. Bohužel jen z lokálních eliminací. Z rodinných a pracovních důvodů jsme se však ani já, ani Palcát nemohli zúčastnit Mistrovství BOTN 2014 v Trogiru. Ale není všem dnům konec.

Silver

Stříbro z Prahy

Heraltice

Klání v Heralticích (foto: Lucie Machovcová)

Přednáška v rámci cyklu Život na hradě - Rytíř, jeho zbraně a zbroj

Dne 17. října 2013 se v rámci oslav desetiletého výročí otevření vodního hradu Lipý uskutečnila v CTT Česká Lípa přednáška Život na hradě - Rytíř, jeho zbraně a zbroj. Autorem přednášky jsem byl na žádost kastelána Petra 'Brambora' Nárovce já sám. Účast byla komorní, ale bylo příjemné se setkat osobně s jednou z významných osobností českého reenactmentu - panem Jiřím Konopáčem alias Jindřichem z Lipé.

Prezentace

Prezentace k přednášce ke stažení

Aplikace Prague Chronicles

V srpnu 2013 mi bylo ctí zúčastnit se úžasného a novátorského projektu tvorby turistického videoprůvodce pro chytré telefony a tablety jménem Prague Chronicles. Můj úkol byl natočit pár záběrů a prostřihů pro turnaj a bitvy ze života Karla IV. Byla to silná a poněkud bolestná (z důvodu mé jezdecké inkompetence), rozhodně však zajímavá zkušenost. Poprvé jsem měl možnost projet se na koni ve zbroji a v zavřené přilbě. Záběry se nakonec naštěstí podařilo pořídit a mě to ukázalo, jak důležité je být sžitý s koněm a s jeho i svou vlastní výstrojí. Je vidět, že být středověkým rytířem vskutku vyžadovalo letitou přípravu.

Chronicles

Z natáčení (foto: Martin Klekner)

Více naleznete na profilu Chronicles na Facebooku.

Middelaldercentret 2013

Začátkem května 2013 jsem se s kolegou Rolandem aka pánem z Lemberka vydal na návštěvu k našim dánským kolegům do malebného skanzenu Middelaldercentret v Nyköbingu. Zde jsme se zapojili jako dobrovolníci do každodenního provozu skanzenu ztvárňujícího malé hanzovní městečko Sundköbing, kteréžto působení zahrnovalo natahování obléhacích praků, příprava a realizace každodenního klání rytířů a v neposlední řadě postávání a obcházení po městečku v našich šlechtických krojích, které - nutno říci - poněkud kontrastovaly s místními měšťanskými oděvy. Po zavíracích hodinách jsem měl to štěstí trénovat na místních koních pod dohledem mladého, leč zkušeného jezdce Joakima Lövgrena (3. místo v ME v tjostu 2012).

Tjost

Klání v Sundköbingu - mladý pán z Klinštejna panošem českého rytíře Wolframa z Lauterbachu

Jizda

Večerní trénink jízdy

EHD - Dny evropského dědictví v Lipé

Dne 15. září 2012 nám bylo ctí a milou povinností, zúčastnit se oslav dnů evropského kulturního dědictví (EHD - European heritage days) v České Lípě, na kterých jsme se podíleli nejen jako účinkující, ale též jsme se částečně podíleli na organizaci historického oživení prostor nádvoří hradu Lipý.

Po zahajovacím průvodu v roli družin Jindřicha z Lipé a Jana Lucemburského historickým centrem města bylo naším úkolem a úkolem našich přátel z projektu Doba Karlova ze skupin Páni z Landštejna a z Lemberka, přiblížit návštěvníkům hradu život na panském dvoře, v rytířském ležení, a také návštěvníkům poreferovat o válečné výzbroji a výstroji, o jejím vývoji a funkcích jednotlivých částí zbroje a zbraní. Návštěvníci se mohli s našimy ukázkamy seznámit téměř všemi smysly, což bylo pro dospělé zájemce o historii zajímavé, a pro děti zábavné.

EHD

EHD Česká Lípa - při projevu paní starostky na místě někdejšího kostela Sv. Petra a Pavla

Císařský den - Kadaň 2012

Dne 25. srpna 2012 byli někteří členové Doby Karlovy pozváni OS Korouhev SV. Jiří na jubileiní 20. ročník Císařského dne v Kadani, kde opět představovali císařskou tělesnou stráž, tentokrát, až na pana vrchního prukrabího a knechty, ve varkočích z produkce Klinštejn Shopu.

Kadaň

Pán z Klinštejna se zemskou korouhví před královským párem

Tréning jízdy

Kůň neodmyslitelně patří ke středověku a středověkému vojsku. Základní jednotkou feudálního vojska bylo kopí, či gléva, či též lances fournies. Byly to v rámci vojska samostatné skupiny bojovníků v čele s pánem. Dále zde bývali jízdní pacholci, střelci či pěší kopiníci a další sloužící. Velikost glévy záležela na majetnosti pána.

Jedním z prvků, které bychom proto rádi v budoucnu zapojili do našeho ztvárňování panské družiny je i jízda na koni.

JizdaJizdaJizda

Z tréningů

Full-contact turnaj Linz

Dne 7. července 2012 se dva členové projektu na pozvání kapitána Heinricha S. Wurziana zúčastnili otevřeného turnaje rakouské národní BOTN soutěže ve městě Linz. Viz Vollkontakt kampf Austria. Ačkoli to pro nás byl debut v takové soutěži a byli jsme pozváni pouze jako rezervní bojovníci, věříme, že jsme ostudu neudělali a ikdyž byl náš nástup rozpačitý, ve večerním finále jsme jako přidělená rezerva velkou měrou přispěli k vítězství německého týmu Grenzwacht. Výlet to byl moc pěkný, skvělá organizace a support. Čeští organizátoři akcí by se měli rozhodně od kapitána Heinricha, co učit.

Joji

Rakouský reprezentant Joji Ishikawa v souboji s členem Grenzwacht (foto: huscarl.at)

Nahoru